May 7 — 10:40 am, 2013

59 teachers named Lindback award winners

Today is National Teacher Day, and this afternoon 59 Philadelphia teachers, one from each District high school, will receive the Christian R. and Mary F. Lindback Foundation’s Distinguished Teaching Award.

The honorees will join Superintendent William Hite, School Reform Commissioner Wendell Pritchett, Philadelphia Federation of Teachers president Jerry Jordan, three trustees from the Lindback Foundation, and others for the celebration, which will be held from 4:30 to 6 p.m. at the Prince Music Theater.

This marks the sixth annual presentation of the award. Winners were nominated by their colleagues and students and endorsed by their principals. Each honoree will be presented with a $3,500 prize.

In April, the Lindback Foundation honored seven District principals with the Lindback Distinguished Principal Award.

Here are this year’s recipients and their respective schools:

School Teacher
A. Philip Randolph Technical High School James Esposito
Abraham Lincoln High School Paula Miller
Academy at Palumbo Christian Pedone
Arts Academy at Benjamin Rush Denise Masters
Benjamin Franklin High School Mike DesiDero
Central High School Dan Ueda
Charles Carroll High School Amy Barford
Communications Technology High School Kia Hall
Constitution High School Aisha Madhi
Edward W. Bok Technical High School Dawn McDonald
Frankford High School David Huzzard
Franklin Learning Center Jessica Way
George Washington Carver High School of Engineering and Science Lee Silverman
George Washington High School Thomas Juhas
Germantown High School Catherine Michini
Girard Academic Music Program Kathleen Flaherty
High School for Creative and Performing Arts Meenu Bhutani
High School of The Future Thomas Emerson
Horace H. Furness High School Doreen Coleman
John Bartram High School Gillian Smith
Jules Mastbaum Technical High School Drew Knasiak
Julia R. Masterman High School Brent Gray
Kensington – Creative and Performing Arts Joshua Kleiman
Kensington – Culinary Arts at the Emerald/Health Melissa Stubblefield
Kensington – International Business, Finance & Entrepreneurship Nicholas Niedosik
Kensington – Urban Education Academy Mark Morales
Lankenau High School Amelia Butler
Martin Luther King High School Ryan Baxter
Motivation High School Melika Komrokian
Murrell Dobbins Technical High School Aaron Gerwer
Northeast High School Timothy Snyder
Overbrook High School Alva Edwards
Parkway Center City High School Maureen Boland
Parkway Northwest High School Andrea Siegel
Parkway West High School Richard Lee Daniels
Paul Robeson High School Cordelia Luke
Pennypack House School Steven DiGiovanni
Philadelphia High School For Girls Joseph Marchetti
Philadelphia Learning Academy North Addie Mair
Philadelphia Learning Academy South Theresa Higgins
Philadelphia Military Academy at Elverson Deborah Matthews
Philadelphia Military Academy at Leeds Joshua Levenson
Robert E. Lamberton High School Sharon Jackson
Roberts Vaux High School Donna Widmann
Roxborough High School Erika McFadden
Samuel S. Fels High School John Zak
Science Leadership Academy Tim Best
South Philadelphia High School Roberta Emmanuel
Stephen A. Douglas High School Kathleen Radebaugh
Strawberry Mansion High School Angela Garabedian
Swenson Arts and Technology High School Wanda Miller
Thomas Alva Edison High School Maria Neilio
University City High School Andrew Schiera
Walter Biddle Saul High School of Agricultural Science Julie Steiner
West Philadelphia High School Carolyn Conlon
Widener Memorial School Kathy Leonard
William L. Sayre High School Elizabeth Curry
William W. Bodine High School for International Affairs Maeve O’Hara
Youth Study Center School Carol Heinsdorf

the notebook

Our news is free to read, but not to report.

support local journalism

xjavporn.com

replicaleader.com